GT30J122 IGBT Transistor
Circuit diagram symbol of the GT30J122 transistor as follows.
Circuit diagram symbol of the GT30J122 transistor
GT30J122 Transistor Specification
Transistor Code GT30J122
Transistor Type IGBT
IGBT Control Channel Type N-Channel
Package 2-16F1A
Collector Power Dissipation (Maximum) Pc 75W
Collector-Emitter Voltage (Maximum) VCE 600V
Gate-Emitter Voltage (Maximum) VGE 20V
Collector-Emitter Saturation Voltage VCE(on) 2.1V
Collector Current (Maximum) IC 30A